Son depremler nerede oldu? Son depremler listesi AFAD ve Kandilli…

Depremler doğal afetler arasında yer alır ve etkileri genellikle ani ve yıkıcı olabiliyor. Bu nedenle, son depremler listesine düzenli olarak göz atmak, deprem öncesi, sırası ve sonrasında alınması gereken önlemler konusunda insanları bilinçlendirmek açısından büyük önem taşıyabiliyor.

SON DEPREMLER LİSTESİ

Yaşanan depremlerin saatini ve büyüklüğünü anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem- Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi (BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

AFAD SON DEPREMLER

DEPREME EN DAYANIKLI ŞEHİRLER HANGİLERİ

Jeofizik Yüksek Mühendisi, Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem riski en az olan illeri açıkladı. 6 Şubat depremleri sonrası Kahramanmaraş ve çevresindeki sarsıntılar sürerken uzmanlar Yüksekova depremlerine de dikkat çekiyor. Marmara’da uzun yıllardır süren deprem endişesi de devam ediyor. Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu fay hatlarının üzerindeki onlarca şehirde de benzer endişeyi yaşıyor.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bu korku olmadan hangi şehirlerden yaşanabileceğini açıkladı. Prof. Dr. Ercan, sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

DOKUZ ŞEHRİ SIRALADI

– Depremde öncelikle yıkılan yapılar; dar gelirliler ile yaşlıların barındığı yaşlı yapılardır. Deprem varsılların sorunu değildir.

– Hiç bir bilimsel dayanağı olmasa da, İstanbul’da her an deprem olacak denilir, sürekli korku salınırsa; kimisi kenti terk eder, parası olan yeni yapı satın alır, çaresizlerin ruhsal durumu bozulur. Bunu kim ister?

– Deprem korkusu yaşamak istemeyenler; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak’a taşınabilir. Bol yeşillik ile oksijen, deniz, balık, içten dostluk, güvenli yaşam. Daha ne istenir ki?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir