Gözler Dolar ve Enflasyonda! Ekonomik Dengeler Sarsılırken Odak Noktası Haline Geldi: 40 TL Rakamları Konuşuluyor

Dolar kuru 32.50 TL civarında seyrederken, FED toplantısı ve enflasyon beklentileri piyasaların odak noktası. Uzmanlar, doların seyrini ve enflasyonun yönetimini değerlendiriyorlar.

Dolar kuru ve enflasyonla ilgili gelişmeler haftanın odak noktası haline geldi.

İşte detaylar:

DOLAR KURU DURULUYOR

31 Mart yerel seçimlerinin ardından dalgalı seyir izleyen dolar kuru, serbest piyasada bir ara 33 lira bandını zorladı. Ancak şu anda 32.50 TL civarında fiyatlanan dolar, bu seviyelerdeki seyrini koruyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, daha önce dolar kurunun 40 TL üzerinde olabileceği tahmininde bulunmuştu. Ekonomist Erdoğan Turan ise izlenen para politikasının TL’ye dönüşü sağlamayı amaçladığını belirtti. Bugün dolar, sabah saatleri itibariyle bankalar arası piyasada 32.27 civarında işlem görüyor. Euro ise piyasa açılışını 34.50 liranın hemen üzerinde gerçekleştirdi.

FED TOPLANTISI VE ENFLASYON BEKLENTİLERİ

Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten’e göre, Çarşamba akşamı FED para politikası toplantısı sonuçlarını açıklayacak. Beklentiler, FED’in şahinlik dozunu artırabileceği yönünde. Ayrıca, hafta boyunca önemli makro veriler de takip edilecek. Çarşamba günü özel sektör istihdam verisi, Cuma günü ise aylık işgücüne katılım sayısı ve işsizlik oranı gibi veriler açıklanacak.

ENFLASYON HEYECANI

Dolar/TL kuru yeni haftaya yatay seyirde 32,44 TL’den başlarken, euro ise 34,83 TL’den başladı. Gözler, cuma günü açıklanacak nisan ayı enflasyonunda. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Mehmet Şimşek, dezenflasyon sürecinin yılın ikinci yarısından itibaren başlayacağını belirtti. Geçtiğimiz hafta TCMB politika faizini yüzde 50’de sabit tutarken, PPK kurulu “Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir