Google’ın Şimdiye Kadar Geliştirdiği En Yetenekli Yapay Zeka Modeli Gemini Türkiye’de Kullanıma Açıldı!

ABD merkezli teknoloji devi Google, yapay zeka dünyasında yeni bir atılıma daha imza attı. Ünlü şirket, şimdiye kadar geliştirilen en yetenekli yapay zeka modeli olarak tanımladığı yeni Gemini’yi dünya çapında kullanıma açtı.

Detaylar ?

Google, uzun bir süredir beklenen “Gemini” isimli yeni iddialı genel yapay zeka modelini nihayet duyurdu.

Şirketin şimdiye kadar geliştirdiği en güçlü yapay zeka modeli, Google Bard’ın yeni bir versiyonu olarak Türkiye de dahil olmak üzere 170’ten fazla bölge ve ülkede kullanıma açıldı.

Yeni Gemini’nin şimdilik sadece İngilizce dilini desteklediğini belirtelim.

ChatGPT ve Bing gibi ünlü sohbet robotlarına kıyasla daha çabuk ve tutarlı yanıtlar verebilen yeni modelin, tıpkı bir insan gibi düşünebildiği ve karmaşık kavramlar üzerinden kolayca mantık kurabildiği iddia ediliyor.

Google’ın yapay zeka geliştirme birimi DeepMind’ın yönetecisi Demis Hassabis, Gemini’nin Google’ın önceki yapay zeka teknolojilerinden daha güçlü olduğunu ve daha doğru yanıtlar üretebildiğini ve zaman zaman insanların düşünce sistemini taklit edebildiğini söyledi.

Şirket, söz konusu iddialarını yeni Gemini’nin şimdiden bazı alanlarda OpenAI’ın GPT-4 modelini geride bıraktığını kanıtlayan araştırmalarla destekliyor.

Yeni geliştirdiği yapay zeka modelinin GPT-4 ile girdiği kıyaslama testlerini yayınlayan Google, Gemini’nin en güçlü rakibini bazı önemli alanlarda geride bıraktığını iddia ediyor.

Teknoloji devinin CEO’su Sundar Pichai ayrıca, Gemini’nin Google’ın eski yapay zeka teknolojilerine göre daha iyi kod yazabildiğini ve haber makalelerini ve daha tutarlı şekilde özetleyebildiğini belirtiyor.

Büyük şirketler ve veri merkezlerinden, bireysel cihazlara kadar her alanda kullanılmak için tasarlanan Gemimi, Ultra, Pro ve Nano olmak üzere 3 farklı çalışma biçimine sahip.

Gemini 1.0 isimli ilk sürüm ile hizmet vermeye başlayan esnek yapay zeka modeli, son derece karmaşık görevler için Ultra çalışma sistemini, çok çeşitli görevleri ölçeklendirmek için Gemini Pro modelini ve biz bireysel kullanıcıların cihaz içi işlemleri adına ise Nano isimli çalışma biçimini benimsiyor.

Şuanda Türkiye’de kullanılabilir durumda olan Gemini, önümüzdeki aylarda Türkçe dil desteği ile beraber Aramalar, Reklamlar ve Chrome gibi birçok Google platformunda da hizmet vermeye başlayacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir