Putin’den Zafer Günü konuşması: Ukrayna, Batı’nın hırslarının esiri oldu

Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası’na karşı zaferini temsil eden 9 Mayıs Zafer Günü’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da Moskova’da tören düzenlendi. Kızıl Meydan’da düzenlenen zafer geçidinde 10 bin asker ve 125 askeri aracın yer alacağı belirtildi.

Sputnik’in aktardığına göre törene katılacak liderler ise şöyle: Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Comert Tokayev, Kırgızistan lideri Sadır Japarov, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Özbekistan lideri Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdımuhamedov ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zafer geçidi sırasında açıklamalarda bulundu. “Rusya’ya karşı bir savaş başlatılmış durumda, fakat terörizmi yendik, bununla da baş edeceğiz” diyen Putin, şu ifadeleri kullandı:

– Ukrayna halkı, Batı’nın hırslarının esiri oldu.

– Sovyetler Birliği halkının Nazi Almanyasına karşı elde ettiği zaferde üstlendiği rolü hatırlıyoruz. ABD, İngiltere ve Çin’in İkinci Dünya Savaşı’nda üstlendikleri rolleri hatırlıyoruz.

– Batı, çatışmalar, krizler ve darbelerin gerçekleşmesi için provokasyon yapıyor; esasında soygun ve şiddet sistemi olan kendi kurallarını dikte etmek adına geleneksel değerleri yerle bir ediyor.

– Kiev bir devlet darbesinin esiri oldu ve Batı’nın ellerinde bir koz, bir pazarlık objesi haline geldi.

– (Zafer geçicide eski SSCB ülkelerini içeren Bağımsız Devletler Topluluğu liderlerinin hemen hemen hepsinin katılıyor olmasına ilişkin) Alman Nazi güçlerine karşı elde edilen ortak zafere SSCB halklarının her biri katkı sunmuştur, bunu her daim hatırlayacağız. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir